ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը մարտի 22-ին ընդունել է Քուվեյթի Պետության արդարադատության, վակֆերի եւ իսլամական հարցերի նախարար Յակուբ Աբդել Մոհսեն Ալ-Սանաային եւ նրան ուղեկցող պատվիրակության անդամներին: Հանդիպմանը ներկա են եղել Քուվեյթի Պետությունում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ֆադեյ Չարչօղլյանը եւ Հայաստանի Հանրապետությունում Քուվեյթի Պետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Բասսամ Մուհամմադ Ալ-Քաբանդին:
Ողջունելով հյուրերին՝ Էդուարդ Շարմազանովը բարձր է գնահատել երկու բարեկամ երկրների ավանդական ջերմ հարաբերությունները եւ նշել, որ թեեւ առկա են ամուր գործընկերային հարաբերություններ, այնուամենայնիվ կան ոլորտներ, որոնք զարգացնելու ներուժ եւ հնարավորություններ կան: ԱԺ փոխնախագահը երախտագիտություն է հայտնել Քուվեյթի Պետությանը՝ Եղեռնից մազապուրծ հայ գաղթականներին երկրորդ հայրենիք պարգեւելու մարդասիրական քայլի համար: Նա վստահություն է հայտնել, որ նախարար Յակուբ Աբդել Մոհսեն Ալ-Սանաայի այցը Հայաստանի խորհրդարան նոր խթան կհանդիսանա՝ զարգացնելու արդեն ձեւավորված կապերը եւ իրականացնելու նոր եւ փոխշահավետ ծրագրեր: Այս համատեքստում զրուցակիցները կարեւորել են խորհրդարանական բարեկամական խմբերի համագործակցությունն ու փոխայցերի ակտիվացումը:
Հանդիպման ընթացքում ԱԺ փոխնախագահն անդրադարձել է աշխարհում մեծ տարածում գտած եւ ահագնացող ահաբեկչությանն ու ծայրահեղականության դրսեւորումներին, ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցին: Նա ընդգծել է, որ ահաբեկչությունը չունի ոչ ազգություն, ոչ կրոն: Նա դատապարտել է ժամեր առաջ Բրյուսելում տեղի ունեցած ահաբեկչությունը, որը պատճառ է դարձել անմեղ մարդկային զոհերի եւ վիրավորների: Էդուարդ Շարմազանովն անհրաժեշտ է համարել համատեղել ջանքերը՝ պայքարելու համար այս մարդատյաց երեւույթների դեմ:
ԼՂ հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ ԱԺ փոխնախագահը նշել է, որ Հայաստանը, ի տարբերություն Ադրբեջանի՝ խնդրի կարգավորումը տեսնում է բացառապես խաղաղ ճանապարհով՝ հիմնված ազգերի ինքնորոշման իրավունքի վրա՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձեւաչափում: Այս համատեքստում ԱԺ փոխնախագահը հյուրերին տեղեկացրել է, որ Թուրքիան արդեն 23 տարի շրջափակման մեջ է պահում Հայաստանը, ինչն անթույլատրելի է 21-րդ դարում: Նա ընդգծել է, որ Հայաստանը կողմնակից է հարեւանների հետ խաղաղ գոյակցության եւ առանց նախապայմանների հարաբերությունների, ինչը չի կարելի ասել Թուրքիայի մասին: Նա շեշտել է, որ թե Հայաստանը, թե Քուվեյթն իրենց տարածաշրջաններում ձգտում են խաղաղ գոյակցության եւ հարեւանության:
Էդուարդ Շարմազանովը նաեւ շնորհակալություն է հայտնել Քուվեյթի Պետությանը՝ Հայաստանին տրամադրած մարդասիրական օժանդակության համար:
Քուվեյթի Պետության արդարադատության, վակֆերի եւ իսլամական հարցերի նախարար Յակուբ Աբդել Մոհսեն Ալ-Սանաային շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար եւ նույնպես կարեւորել հարաբերությունների սերտացման եւ խորհրդարանական համագործակցության ակտիվացումն ու փոխայցերը: Նշելով Քուվեյթի Պետության հավասարակշիռ արտաքին քաղաքականությունը, նախարար Յակուբ Աբդել Մոհսեն Ալ-Սանաային նույնպես նշել է, որ թե Հայաստանը, թե Քուվեյթն իրենց տարածաշրջաններում իրականացնում են խաղաղարար քաղաքականություն: Նա անհրաժեշտ է համարել համատեղել ջանքերը՝ պայքարելու համար ծայրահեղականության դրսեւորումների եւ ահաբեկչության դեմ:
Քուվեյթի Պետության արդարադատության, վակֆերի եւ իսլամական հարցերի նախարար Յակուբ Աբդել Մոհսեն Ալ-Սանաային ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովին հրավիրել է այցելել Քուվեյթի Պետություն, ինչը սիրով ընդունվել է:

On March 22, the RA NA Deputy Speaker received Yaqoub Abdulmohsen Al-Sane, the Minister of Justice, Awqaf and Islamic Affairs of the State of Kuwait and the members of the Delegation accompanying him. The Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Armenia to the State of Kuwait Fadey Charchoghlyan and the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the State of Kuwait to the Republic of Armenia Bassam Muhammad Alqabandi attended the meeting.
Welcoming the guests, Eduard Sharmazanov has highly assessed the traditional warm relations of the two friendly countries and has noted that though firm partnership relations exist, nevertheless there are spheres, for which there are potential and possibilities to develop. The NA Deputy Speaker expressed his gratitude to the State of Kuwait for the humanitarian step of granting second motherland to the Armenian immigrants, who hardly survived the Genocide. He expressed confidence that Yaqoub Abdulmohsen Al-Sane’s visit to the Armenian Parliament will serve as a new impetus to develop already formed relations and implement new and mutually beneficial projects. In this context the interlocutors highlighted the cooperation of the Parliamentary Friendship Groups and the activation of the mutual visits.
In the course of the meeting the NA Deputy Speaker touched upon the manifestations of accelerating terrorism and extremism greatly spread in the world and the issue of the NK conflict settlement. He has underlined that the terrorism has neither nationality and nor religion. He condemned the terrorism that occurred in Brussels several hours ago, which had become cause of innocent casualties and injured. Eduard Sharmazanov considered necessary to combine the efforts for fighting against these misanthropic phenomena.
Regarding the NK conflict settlement the NA Deputy Speaker has noted that, unlike Azerbaijan, Armenia sees the settlement of the problem exclusively through peaceful means based on the right to the nations’ self-determination in the OSCE Minsk Group. In this context the NA Deputy Speaker has informed the guests that Turkey has already keeping Armenia under blockade for 23 years, which is inadmissible in the 21st century. He has underscored that Armenia is for the peaceful co-existence with the neighbours and without preconditions, what can’t be said about Turkey. He has stressed that both Armenia and Kuwait seek for peaceful coexistence and neighbourhood in their regions.
Eduard Sharmazanov also thanked the State of Kuwait for the humanitarian assistance provided to Armenia.
Yaqoub Abdulmohsen Al-Sane, the Minister of Justice, Awqaf and Islamic Affairs of the State of Kuwait, thanked the NA Deputy Speaker for the warm reception and also highlighted the rapprochement of the relations, the activation of the parliamentary cooperation and the mutual visits. Noting the balanced foreign policy of the State of Kuwait, the Minister Yaqoub Abdulmohsen Al-Sane has also stated that both Armenia and Kuwait pursue peaceful policy in their regions. He deemed necessary combining the efforts for fighting against the manifestations of extremism and terrorism.
The Minister of Justice, Awqaf and Islamic Affairs of the State of Kuwait Yaqoub Abdulmohsen Al-Sane invited the NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov to the State of Kuwait, which was gladly accepted.